گردو فرنت

همه چیز در مورد‌ نهال ‌گردو فرنت: با توجه به نیاز بازار و همچنین پیشرفت علم و آگاهی باغداران در زمینه بهره برداری از نهال ها ، یکی از انواع نهال های جدید و تجاری، نهال گردو فرنت می باشد. این نهال گردو دارای اصالت فرانسوی است که به دلیل همگونی با شرایط آب و هوایی و اقلیمی در کشور ما نیز، از رشد مطلوب و ایده آلی برخوردار است. عملکرد گردو در نهال گردو‌فرنت بسیار منحصر بفرد و قابل توجه خواهد بود.

از مشخصات گردو در این نهال می توان به گرد بودن، درشت بودن، برخورداری از مغز سفید و خوش طعم و همچنین پوست کاغذی بودن آنها اشاره نمود. خصوصیات گردو در این نهال موجب شده است که باغداران تمایل بسیاری به خرید این واریته داشته باشند. اما عملکرد نهال گردو‌فرنت با در نظر گرفتن برخی از شرایط اقلیمی و محیطی متفاوت خواهد بود. تاثیرات این تفاوت بر روی میزان باردهی درخت گردو کاملا مشهود می باشد. اما همانطور که گفته شد هر کدام از نهالها از خصوصیات منحصر به فردی برخوردار هستند.

در ادامه به بررسی خصوصیات درخت گردو فرنت خواهیم پرداخت :

خصوصیات نهال گردو فرنت :

یکی از مهمترین مشخصات نهال گردو‌فرنت، مقاومت بسیار بالای این درخت است. این نهال ها از جمله نهال های مقاوم به سرمای بهاره و همچنین مقاوم به بسیاری از آفات و بیماری ها ( مانند بیماری بلایت گردو) هستند. این نهال دیرگل و پربار می باشند. از این جهت صرفه ی اقتصادی چشمگیری را برای باغداران در پی خواهند داشت.

گل دهی در این نهال ها اغلب از اواخر فروردین آغاز می شود که زمان طولانی می باشد و این مورد نشان دهنده ی دیرگل بودن این محصول است. یکی دیگر از مشخصات درخت گردو فرنت زود بازدهی آن خواهد بود. ارتفاع نهال گردو‌فرنت نیمه کوتاه می باشد . به نوعی می توان گفت که ارتفاع درخت گردو فرنت به میزانی است که به راحتی می توان اقدام به برداشت محصول نمود.

گردو فرنت

شرایط محیط کاشت :

در نظر گرفتن شرایط مناسب برای نحوه کاشت ، داشت نهال گردو‌فرنت تاثیرات بسیار زیادی بر روی میزان باردهی گردو خواهد داشت. نحوه ی کاشت و داشت درخت گردو، زمانی مناسب و ایده آل خواهد بود که از شرایط اقلیمی و محیطی مطلوبی برخوردار باشد. خاک های لومی و شنی می توانند بهترین گزینه برای رشد مطلوب این نهال ها باشند. ریشه های نهال ‌گردو فرنت به صورت گسترده رشد می نماید.

از این رو در نظر گرفتن عمق مناسب در نحوه ای کاشت ، داشت گردو تاثیرات بسزایی خواهد داشت. از موارد قابل توجه دیگر در نظر گرفتن فواصل کاشت نهال گردو ‌فرنت خواهد بود. با تکیه به تجربه و علم فراوان در نظر گرفتن فواصل ۷×۷ و یا ۸×۸ می تواند بهترین فاصله گذاری باشد. این فاصله گذاری مناسب تاثیرات چشمگیری بر روی هرس درخت گردو نیز خواهند داشت. هرس این درختان اغلب در اسفند و فروردین ماه صورت می گیرد. استفاده از گرده افشان فرنور نیز می تواند در نحوه ای میزان باردهی نهال ‌گردو ‌فرنت بسیار موثر باشد.

گردو فرنت

شرایط آب و هوایی گردو فرنت :

این نهال در آب و هوای مدیترانه ای می تواند بهترین و مناسب ترین محصولات را تولید نماید. مناطقی که از آب و هوای معتدل مرطوب و یا معتدل خشک برخوردار هستند ، بهترین انتخاب برای کاشت این نهال خواهند بود. تمامی درختان نیاز به سرمای مناسبی خواهند داشت. نیاز سرمایی در نهال گردو ‌فرنت ۶۰۰ الی ۸۰۰ ساعت خواهد بود. البته دمای زیر ۲۱ درجه سانتی گراد برای این نهال نامناسب است. آبیاری نیز در این نهال ها ۷ یا ۱۰ روز یکبار صورت می گیرد . این میزان آبیاری به بارندگی نیز بستگی خواهد داشت.

خرید و فروش نهال گردو‌ فرنت :

با توجه به خصوصیات این نهال بسیاری از نهالستان ها اقدام به فروش درخت گردو فرنت نموده اند. باغداران با خرید نهال گردو فرنت می توانند از سود چشمگیری برخوردار شوند. قیمت گردو فرنت با توجه به خصوصیات آن متفاوت خواهد بود. خرید درخت گردو می تواند پس از گذشت مدت زمان معینی باغداران را به سود مطلوبی برساند. رسیدگی های مناسب ، توجه به عوامل مهم در زمان کاشت نهال و… می توانند در میزان باردهی درخت گردو تاثیرات فوق العاده ای داشته باشند.

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *