کاشت گردو در گلدان

کاشت گردو با پوست در گلدان: در این مقاله به آموزش کاشت گردو با پوست در گلدان و به نکات مربوط به آن می پردازیم. کاشت گردو در گلدان کار پیچیده ای نیست و بسته به نوع گردو بعد از حداقل پنج سال به محصول میرسد. پس از رشد کامل هر درخت تا ۱۸ کیلوگرم تولید محصول خواهد داشت.

آموزش کاشت گردو در گلدان

نکته مهم برای کاشت گردو با پوست در گلدان استفاده از بذر گردو درجه یک و با ارزش بالای برای کاشت است. همانطور که میدانید نهال های تولید شده شبیه همین درختی می شوند که در حال حاضر از آن گردو چیده اید پس در انتخاب نوع گردو دقت فرمایید تا در نهایت نهال هایی باکیفیت تر داشته باشید.

کاشت گردو در گلدان
روش کاشت گردو در گلدان

قبل از کاشت گردو در گلدان بذر گردو ها را به مدت بیست و چهار ساعت در یک ظرف آب قرار دهید.

روش کاشت گردو در گلدان
روش کاشت گردو در گلدان

بعد از آن یک مقدار با چاقو دو قسمت آن را ازهم باز کرده تا زودتر جوانه بزند. دقت داشته باشی چاقو به مغز گردو آسیب نرساند.

حال از یک دستمال کاغذی آشپزخانه سه چهار لایه می کنیم و با کمی آب مرطوب می کنیم.

حالا دانه را لابلای دستمال می گذاریم و بقچه پیچش می کنیم.

بقچه مان را در کیسه پلاستیکی گذاشته و با کش دور کیسه بندازید و یا در کیسه را گره بزنید.

درحقیقت با این کار ما یه محیط گل خونه رو شبیه سازی کردیم.

خیلی پلاستیک رو سفت و سخت نبندید. باید هوا داخل کیسه در رفت و آمد باشد.

داخل پلاستیک مقدار کمی آب به اندازه دو قاشق غذاخوری بریزید و درب پلاستیک را بسته و آن را پشت پنجره قرار دهید.

هر چند روز سر بزنید تا مطمئن شوید که دستمال کاغذی مرطوب است. اگر خشک شده بود از آب ولرم استفاده کنید.

پیشنهاد ما برای افزایش سرعت جوانه زنی گیاه، قرار دادن گردو در آشپزخانه و نزدیک اجاق گاز است تا حرارت و رطوبت مناسب برای جوانه‌زنی هسته گردو تامین شود.

بذر گردو در صورت حرارت مناسب محیط در مدت یک تا دو هفته ریشه خواهد زد.

کاشت گردو با پوست در گلدان

انتقال گردو به گلدان

یک گلدان چهار تا پنج لیتری برای کاشت بذر گردو آماده کنید.

گلدان را با قسمت‌های مساوی کمپوست، خاک گلدان، شن و ماسه درشت پر کنید و آن‌ها را با هم مخلوط نمایید.

بذر گردو را در عمق دو و نیم تا پنج سانتی متری بکارید.

توجه داشته باشید دانه های گردو را به صورت افقی در خاک قرار دهید در این حالت قدرت جوان زنی به طرز چشم گیری افزایش می یابد.

گلدان را در یک مکان با سایه جزیی مثلا توی بالکن ولی تو سایه و هروقت خاکش خشک شد بهش آب بدید.

هرگز اجازه ندهید خاک به طور کامل خشک شود. همچنین از خیس کردن خاک پرهیز کنید.

دمای مناسب برای جوانه زنی بذر گردو ۲۴ تا ۲۹ درجه سانتی‌گراد است. گلدان را در مکانی که دما کمتر از ۱۸ درجه سانتی گراد است قرار ندهید.

برای جوانه زنی عجله نداشته باشید جوانه زنی معمولا یک تا دو ماه طول می‎کشد و این زمان ممکن است در شرایط های مختلف بیشتر نیز شود پس تا جوانه زنی و از خاک بیرون آمدنشان صبر کنید و خاک را مرطوب نگه دارید

درخت گردوی جوان به هفته ای یک بار آبیاری نیاز دارد. در سال اول برای هربار آبیاری به اندازه دوازده تا بیست لیتر آب به گیاه بدهید. بعد از اینکه درخت به خوبی در خاک تثبیت شد، هر دو یا سه هفته یک بار به گیاه آب دهید.

نحوه کاشت گردو در گلدان
نحوه کاشت گردو در گلدان

شرایط نگهداری کاشت گردو در گلدان

نور گردو

درخت گردو گیاهی نور دوست است و به نور کامل روز نیاز دارد.

برای رشد کامل و بهینه به نور کامل آفتاب و تابستان طولانی نیاز دارد.

دمای گردو

دمای مورد نیاز گردو بین ۷ تا ۲۱ درجه است. گردو در دماهای زیر ۱۰- درجه از بین می رود. دمای بالای تابستان هم به مغزها آسیب می زند. دما نباید بالاتر از ۴۳ درجه سانتی گراد شود.

خاک گردو

گردو به خاکهایی حاصلخیز و عمیق با زهکش کافی نیاز دارد. بهترین خاک برای کاشت درخت گردو خاک ماسه ای – لومی و کمی اسیدی با زهکش مناسب است.

آبیاری گردو

نحوه و مقدار آبیاری درخت گردو بسیار مهم بوده، نهال گردو به هفته ای ده لیتر آب نیاز دارد.

آب غیر کافی موجب رشد کم، کاهش عملکرد و کاهش کیفیت گردو می شود.

آبیاری بیش از حد نیز باعث کندی رشد و نیز موجب بروز بیماریهای طوقه و ریشه درخت می گردد.

همچنین لازم به توضیح است برای جلوگیری از شیوع بیماری باید به روش آبیاری درخت گردو توجه داشته باشید ونباید طوری آبیاری کنید که آب به تنه درخت برسد.

طریقه کاشت گردو در گلدان
طریقه کاشت گردو در گلدان

کوددهی

به گلدان گردوی خود در اوایل بهار کود بدهید. درخت گردو به نیتروژن زیادی احتیاج دارد.

میزان سه تا چهار کیلو کود دارای آمونیوم سولفات برای درخت گردو استفاده کنید.

به آرامی کود را اطراف درخت پخش کنید.

کود را با فاصله ۴۵ سانتی متری از تنه درخت روی خاک اضافه نمایید.

عوارض و درمان

از بیماری های مهم درخت گردو می توان به آنتراکنوز، بلایت، پوسیدگی ریشه، شانکر، لکه برگی و مرگ گیاه که از نوک برگها و ریشه آغاز می شود اشاره کرد.

کاشت گردو با پوست در گلدان
کاشت گردو با پوست در گلدان

روش کاشت گردو در گلدان

برای کاشت گردو در گلدان می‌توانید بذر اصلاح شده درخت گردو با نام گردوی خوشه ای را تهیه کنید، ولی به نظر ما بهتر است از نهال گردو استفاده کنید تا زودتر به بار بنشیند. علاوه بر این، بهترین فصل کاشت گردو در گلدان اوایل بهار است.

برای کاشت درخت گردو از طریق بذر، بذرهای گردو را به مدت یک شب در یک سطل آب قرار دهید. سپس، یک کیسه پلاستیکی بدون منفذ را با پرلیت مرطوب پر کنید و بذرها در پرلیت قرار دهید، به گونه‌ای که با پرلیت پوشانده شوند. حال کیسه پلاستیکی را به مدت ۳ تا ۴ ماه در یخچال بگذارید و هر زمان که حس کردید پرلیت در حال خشک شدن است، آن را مرطوب کنید.

بعد از گذشت ۳ تا ۴ ماه، یک گلدان ۴ تا ۵ لیتری برای کاشت بذر گردو آماده کنید. گلدان را با اندازه‌های مساوی کمپوست، خاک گلدان، شن و ماسه درشت پر کنید و آن‌ها را با هم مخلوط کنید. سپس به مخلوط آب اضافه کنید تا جایی که احساس کنید ۱۳ سانتی متر از قسمت بالایی خاک مرطوب شده است.

حال در این مرحله از کاشت گردو در گلدان بذر گردو را در عمق ۵/۲ تا ۵ سانتی متری خاک بکارید و گلدان را در یک مکان با سایه جزیی بگذارید.

آموزش کاشت گردو در گلدان
آموزش کاشت گردو در گلدان

نکته‌ای مهم درباره کاشت گردو در گلدان

توجه داشته باشید که خاک را باید مرطوب نگه دارید، به گونه‌ای که همیشه ۸ سانتی متر از قسمت بالایی خاک مرطوب باشد. هر زمان که احساس کردید قسمت بالایی خاک در حال خشک شدن است، باید آن را مرطوب کنید. هیچ گاه نگذارید خاک به طور کامل خشک شود. علاوه بر این، از خیس کردن کامل خاک خودداری کنید.

در صورت کاشت گردو در گلدان از طریق نهال آن، داخل خاک گلدان گودالی ایجاد کنید و نهال را داخل گودال بگذارید. مراقب باشید که ریشه ها آسیب نبینند و به صورت پخش درون خاک قرار گیرد.

روی ریشه‌ها را با خاک مرطوب بپوشانید و به خوبی فشار دهید تا از خشک شدن آنها جلوگیری شود.

آبیاری درخت گردو اهمیت زیادی دارد، آب ناکافی باعث رشد کم، کاهش عملکرد و کاهش کیفیت گردو می شود و آبیاری بیش از حد هم باعث کندی رشد و نیز باعث ایجاد بیماریهای طوقه و ریشه درخت می‌شود. به علاوه، لازم به ذکر است که برای جلوگیری از شیوع بیماری باید به روش آبیاری درخت گردو توجه داشته باشید و نباید طوری آبیاری کنید که آب به تنه درخت برسد.

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *