پیوند درخت گردو

برای اینکه قسمت‌های مختلف دو گیاه بتوانند با یکدیگر زندگانی کرده و تولید نهال جدید کند باید اتصال این دو قسمت با یکدیگر کامل باشد یعنی با هم جوش خورده و یکی شوند. پیوند درخت گردو و به طور کلی پیوند گردو یکی از مواردی بوده که به کرات از ما پرسیده شده که پیوند درخت گردو چگونه است؟ لذا بر آن شدیم که در این نوشته به موضوع پیوند زدن درخت گردو و نیز بهترین روش پیوند گردو برای شما علاقه مندان بپردازیم.

این موضوع ممکن نیست مگر اینکه پایه و پیوندک با یکدیگر نمو کرده و سلول‌های محل اتصال با یکدیگر شروع به فعالیت کرده و نسج جوانی بوجود آورد. برای حصول این مقصود باید دو طبقه مولده پایه و پیوندک با هم منطبق شده و به یکدیگر بچسبند. یعنی  هیچ قسم مانع از مایع، جامد و بخار بین  ان ها قرار نگیرد.

پیوندهایی که برای گردو استفاده می‌شود شامل پیوند وصله‌ای، پیوند شکمی، پیوند امگا و پیوند اسکنه است.

۱- پیوند وصله‌ای نهال گردو:

بهترین نحوه پیوند درخت گردو, پیوند جوانه گردو در نیمه دوم تیر ماه تا نیمه اول مرداد ماه انجام شده و بسیار موفقیت آمیز است. دما در زمان انجام پیوند باید بین ۲۰ الی ۳۰ درجه سانتی گراد باشد.  همان طور که از اسم روش مشخص است باید دو برش عمودی و موازی در دو طرف جوانه به طول ۲ سانتی متر با چاقوی تیز ایجاد کنید و توسط دو برش افقی به هم وصل کنید و قطعه بریده شده را با کمی چرخش پوست و به کمک نوک چاقو جدا کرده و به همین اندازه روی پایه هم برش ایجاد کنید.

کمترین فاصله محل پیوتد تا سطح خاک حدود ۲۰ سانتی متر باشد. این روش برای پایه‌های ۲ ساله مناسب می‌باشد. بعد از گذاشتن قطعه دارای جوانه روی پایه دور تا دور پیوندک با نوار پلاستیکی محکم بسته شده طوریکه فقط نوک جوانه بیرون بماند و بعد از ۳ تا ۶ هفته نوار پلاستیکی را جدا نمایید. این روش پیوند درخت گردو بسیار متداول است.

آموزش پیوند گردو
آموزش پیوند گردو

فیلم پیوند گردو (طرز پیوند زدن درخت گردو):

 

۲- پیوند شکمی گردو یا پیوند T:

این پیوند خیلی در گردو موفقیت آمیز نیست و ممکن است موجب پاره شدن پوست پایه شود. روش کار به این ترتیب است که ابتدا در پایه یک برش عمودی به طول ۲ سانتی متر جدا کرده و بعد روی این برش یک برش افقی به اندازه یک سوم برش اول می‌زنیم به شکل T در الفبای انگلیسی. بعد از ایجاد برش با نوک جاقو پوست را بلند می‌کنیم. برای تهیه پیوندک یک سانتی متر زیر جوانه برش زده و به طرف بالای جوانه ادامه دهید تا ۲ میلی متر بالاتر از جوانه و در این نقطه به شکل تفقی برش بزنید به طوری که از پوست بگذرد و وارد چوب شود و پیوندک حاوی جوانه با کمی چوب جدا شود. پیوندک را داخل برش T  شکل ایجاد شده قرار دهید و برش را بسته و با نوار پلاستیکی محکم بسته شده و فقط نوک جوانه بیرون بماند.

اموزش پیوند درخت گردو
اموزش پیوند درخت گردو

فیلم پیوند زدن درخت گردو

 

۳- پیوند امگا گردو (آموزش پیوند زدن درخت گردو):

بهترین زمان انجام این پیوند اواخر زمستان و اوایل بهار و زمانی است که پایه و پیوندک هر دو یک ساله باشند. این برش در پیوندک دارای جوانه بادیک دستگاه خاص و روی میز انجام می‌شود. محل پیوند باید در موم مذاب در دمای ۷۵ درجه سانتی گراد قرار گرفته شود و بلافاصله در آب سرد قرار داده شود و به مدت ۳ هفته در خاک مرطوب در دمای ۲۵ درجه سانتی گراد نگهداری شود و قبل از انتقال به محیط کاشت اصلی نهال باید چند روز در سایه قرار داده شود تا سازگار گردد. این طریقه پیوند زدن گردو نیز گاها استفاده می شود.

پیوند زدن گردو
پیوند زدن گردو

فیلم پیوند درخت گردو:

۴- پیوند اسکنه گردو:

یکی از روش‌های پیوند نهال گردو است که اوایل فصل بهار انجام می‌شود. ابتدا ساخه ها سرزنی شده و سپس برش‌های عمودی به طول ۵ الی ۵/۷ سانتی متر به طرف مرکز شاخه زده شود. درون هر شکاف پیوندکی به طول ۸ تا ۱۰ سانتی متر و ضخامت ۱۰ تا ۱۳ میلی متر که دارای ۲ تا ۳ جوانه است قرار داده می‌شود. درپایین پیوندک یک برش گوه‌ای شکل که ۵ سانتی متر طول دارد زده می‌شود و پیوندک درون شکاف قرار می‌گیرد و سپس چسب باغبانی زده می‌شود.

۵- پیوند اسکنه علفی گردو:

زمان آن در اواخر اردیبهشت ماه و اوایل خرداد ماه روی شاخه‌های علفی سال جاری  وقتی هنوز در گلدان هستند؛ پیوند درخت گردو  زده می‌شود. در این روش پیوند زدن درخت گردو پایه و پیوندک باید دارای قطر یکسان باشند. بعد از پیوند با نوار پلاستیکی می‌بندیم و روی آن یک برش پلاستیکی قرار داده و در گلخانه دمای ۳۰ الی ۳۵ درجه سانتی گراد قرار داده و هفته پنجم پلاستیک را کمی برمیداریم تا سازگار شود.

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *